XVIII Niedziela Zwykła

2015-08-02 11:06:01

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA


2 SIERPNIA 2015


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 


Dziś – osiemnasta niedziela w ciągu roku. Jak przed wiekami Bóg karmił Izraelitów manną, by nie ustali w drodze do ziemi obiecanej, tak nas tu zgromadzonych Pan Jezus posilił Chlebem Eucharystycznym, który dodaje nam sił w dążeniu do nieba. Umocnieni tym pokarmem starajmy się zyskać dziś odpust Porcjunkuli, wyproszony przez świętego Franciszka z Asyżu, gdy objawił mu się Pan Jezus. Każdy, kto pobożnie dziś nawiedzi swój kościół parafialny, odmówi w nim Ojcze nasz i Wierzę oraz przyjmie Komunię Świętą i pomodli się w intencjach wyznaczonych przez papieża, ponadto nie jest przywiązany do jakiegokolwiek grzechu, zyskuje odpust zupełny.


Postarajmy się też odpowiedzieć na apel biskupów polskich, wzywających nas do trzeźwości i abstynencji w sierpniu. Podjętą przez nas decyzję o abstynencji od alkoholu w sierpniu lub przez dłuższy czas odnotujmy w Parafialnej Księdze Trzeźwości, która została wyłożona na stoliku przy ławkach Tam również znajdują się broszurki na temat alkoholizmu. Narzeczonym i ich rodzinom sugerujemy przemyślenie sprawy urządzenia wesela bez alkoholu. Takich udanych wesel bez alkoholu odbyło  się już wiele w naszym kraju. Zainteresowanym chętnie pomożemy nawiązać kontakt z wodzirejami wesel bezalkoholowych.

 


W czwartek – pierwszy w tym miesiącu – święto Przemienienia Pańskiego. Msze Święte w naszym kościele o godz. 9.30 i 18.00 Godzina święta z racji pierwszego czwartku miesiąca - o godz. 17.00 Gorąco zachęcamy parafian i gości do uczestnictwa w świątecznej Eucharystii.

 W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź św. przed pierwszym piątkiem - pół godziny przed Mszą Świętą, od godz. 17.00. Składka na tacę będzie przeznaczona na potrzeby misyjne Kościoła.

 


Podczas trwania Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy, będziemy  zbierali się codziennie na Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

 

 
Można jeszcze zapisywać się na Pielgrzymkę Duchową.

 

 


 

Bagaże od pielgrzymów pieszych na Jasną Górę będą odbierane w Glinojecku 5 sierpnia przy kościele o 15:30.

 
II Piesza Pielgrzymka
                        z Glinojecka do Smardzewa15 sierpnia zapraszamy na pieszą pielgrzymkę z Glinojecka do Smardzewa, wyjście o godz. 6:15. Proszę o zapisywanie się w kancelarii lub po Mszach św.

 
Kancelaria: W miesiącu sierpniu Kancelaria czynna od godz. 18.30 do 19.00.


W ważnych sprawach proszę dzwonić na numer 500 210 541.

 PODZIĘKOWANIA:


Uczestnicy autokarowej pielgrzymki na Jasną Górę ufundowali dwie bursy. Jeden komplet ufundowała pani Barbara Stasiak, drugą pielgrzymi, a naczynia liturgiczne (cyborium na komunikanty i pojemnik na olej do sakramentu namaszczenia) pani Jadwiga Kowalska.

 


Bursa - ozdobna, sztywna torebka z tkaniny do zawieszenia na szyi, w której akolita, diakon lub kapłan nosi Komunie Świętą. Bursy używa się do przenoszenia Najświętszego Sakramentu dla chorych.

 


Dziękuję za ofiary na nagłośnienie:


Mieszkanka Wkry  - 100 zł.


Lucjan Biedrzycki Śródborze - 100 zł.


Irena Domańska   100 zł.

 

 

W wakacje, urlop to więcej czasu, który możemy poświecić na przeczytanie dobrej książki. Na stoliku przy wyjściu są wyłożone książki, wszystkie po 10 zł. Są nowe tytuły.
Polecam bardzo książkę Akta Edessy. Lekka w formie, osobliwa, najbardziej oryginalna książka, dzięki której poznamy w pigułce historię naszego Kościoła. Ciekawa lektura nawet dla tych, którzy niespecjalnie przepadają za historią.Zachęcam także do korzystania z naszej biblioteczki parafialnej. Jest tam wiele ciekawych pozycji.

 


 
W czwartek, 6 sierpnia odbędzie się oficjalne zaprzysiężenie na nowego prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pomódlmy się w intencji nowego Prezydenta i w intencji Ojczyzny by dokonała się w niej prawdziwa przemiana. Wywieśmy biało-czerwone flagi.


„Jeśli zważymy, że druga tura była w Zesłanie Ducha Świętego, a zaprzysiężenie planowane jest na Przemienienie Pańskie, to jest nadzieja na poparcie z Góry. Tak wiem - niektórym z Państwa ten tekst zajeżdża mokrym moherem. I słusznie, gdyż ja jestem Moher. Jedni czytają horoskopy, inni Gazetę Wyborczą lub sondaże, a jeszcze inni kalendarz katolicki” – zakończył w swoim stylu facebookowy wpis

                                                                                                  Wojciech Cejrowski.
 

 


Elementarz modlitwy27. Dlaczego modlitwa "się opłaca"?


Z bardzo prostej przyczyny: sami, bez mocy z góry, nie damy rady, aby się w życiu nie pogubić, aby potrafić rozróżniać zło od dobra, aby zachować przykazania, aby być wewnętrznie wolnymi, aby wytrzymać w dzisiejszym świecie i nie dać się ogłupić, aby dojść do szczęścia wiecznego. A moc z góry otrzymuje się przede wszystkim podczas stawania do Bożej dyspozycji na modlitwie. Warto pamiętać, że to nie Bóg, ale człowiek potrzebuje modlitwy, a Bogu na niej zależy jedynie ze względu na dobro człowieka.


 
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:


4 VIII – św. Jan Maria Vianney, prezbiter, który będąc proboszczem w Ars, zasłynął jako spowiednik i mąż modlitwy. Żył w latach 1786–1859. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów;


8 VIII – św. Dominik, prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, nazywanego także od jego imienia Zakonem Dominikanów. Żył na przełomie XII i XIII wieku, ale jego dzieło trwa do dziś. 

 ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

 

 


W Ewangelii na dzień 6 sierpnia (Mt 17, 1-8; Mk 9, 2-8; Łk 9, 28-36) słyszymy o tym, jak Jan, Jakub i Piotr wybrali się z Jezusem na górę Tabor, gdzie Jezus cudownie przemienił się wobec nich. Apostołowie widząc lśniące szaty zrozumieli, jak wielka jest chwała Ojca i jak słabe mieli wyobrażenie o Jego mocy. Chrystus ukazał im część swojej chwały by Apostołowie nie zwątpili w dniach próby, jakimi były wydarzenia paschalne.Jezus ukazał się na górze. Choć z tekstu nie wynika jaka to była góra, tradycja mówi, iż te wydarzenia odbywały się na górze Tabor, która była dla Żydów świętą górą. Podczas Objawienia, wokół Jezusa ukazały się również dwie inne postacie - Eliasz i Mojżesz. Dlaczego akurat one? Mojżesz jest symbolem Prawa, a Eliasz symbolem proroków. Idzie z tego bardzo łatwo wywnioskować, iż Jezus jest wypełnieniem Prawa i Proroków. Chrystus zabronił Apostołom mówić o tym wydarzeniu, aż do swojego Zmartwychwstania. Jednak wydarzenie to musiało być bardzo znaczące skoro wszyscy synoptycy zawarli to w swoich ewangeliach. Wspomina o tym także św. Piotr w swoich listach.


Święto Przemienienia Pańskiego znane już było w VI wieku na Wschodzie. Jednak dopiero papież Kalikst III wprowadził je do Kościoła powszechnego, po zwycięskiej bitwie wojsk chrześcijańskich pod Belgradem 6 sierpnia 1456 roku.Uroczystość ta przypomina nam, iż w każdej chwili Jezus może przemienić nasze życie, nasze serca. Jednocześnie ten dzień napawa nas radością, że kiedyś zmartwychwstaniemy i zobaczymy pełną chwałę Ojca, oraz to, że będziemy mogli razem z nim królować w królestwie niebieskim.